Инструкции какво да правим, в случай че нещо се случи на детето
Снимка: Shutterstock
В сезона на отпуските споделяме най-важните правила за безопасност, които всеки родител е длъжен да знае.
Правила за безопасност в гората
- Не пускайте децата в гората с възрастни роднини. Хората на преклонна възраст не са най-надеждните спътници. Ако им стане лошо, детето няма да може да им помогне, а ако тръгне да търси помощ в гората не е ясно с какво може да се сблъска.
- Обезателно съобщавайте за къде точно сте тръгнали. Дайте някакъв ориентир – примерно, след големия дъб на последната поляна ще влезем вляво в гората. Спасителните отряди губят много ценно време най-вече, за да определят откъде сте влезли в гората.
- Кажете на близките си кога планирате да се върнете от гората. Ако това ще е след три часа, а тогава още ви няма, роднините ви ще разберат, че нещо ви се е случило и ще вземат мерки, без да губят време.
- Ако сте се изгубили, останете на място. Вече сте се заблудили и няма да намерите сами пътя. Просто останете на място – така ще бъде по-лесно да ви намерят.
Ако сте се изгубили вие (при възможност) позвънете на 112. Ако се е изгубило дете, задължително позвънете на 112, откъдето моментално ще включат системата „AMBER Alert – Изчезнало дете“. Тя е свързана с приложение на Facebook. Чрез нея от ГДБОП ще изпратят съобщение, съдържащо актуална снимка и информация за издирваното дете. Всички потребители на социалната мрежа, намиращи се в радиус от 200 км от мястото, откъдето е изчезнало или отвлечено то, ще получат съобщението.
Началникът на отдел „Трансгранични престъпления” в ГДБОП Явор Колев коментира, че хората, които имат някаква информация за изчезнало дете, ще могат да се свържат с отдел „Киберпрестъпления” през цялото денонощие. „Нищо не трябва да си инсталирате. Ние всички имаме приложението на Facebook на телефоните и таблетите си. В News Feed-а ще се появява съобщението на всички потребители в 200 километров обсег от мястото на изчезването на детето и всеки един от тях, когато го забележи, ще може да реагира”, казва Колев.
Какво трябва да вземете със себе си в гората
- Зареден телефон;
- Кибрит, запалка;
- Вода, защото тази в гората е опасна. Ако детето се е изгубило и няма със себе си бутилка с вода, може да реши да пие от водоизточник и да падне в него;
- Ярки дрехи. Мъжете много обичат да ходят в гората в камуфлаж, но за спасителите това са най-нежеланите дрехи. В гората трябва да ходите с ярки дрехи, в най-добрия случай – със светлоотражатели, за да може дори и в тъмната част на денонощието с помощта на фенер да можете да бъдете открити от далечно разстояние;
- Компас, ако умеете да го използвате. Във всеки случай, когато отивате в гората, запомнете обратния азимут. Ако отивате на север, тогава ще можете да се върнете обратно, ако вървите на юг. Но помнете, че компасът не винаги е надежден, случват се магнитни аномалии, а отклонението на стрелката дори и само с 10 градуса може да бъде критично;
- Свирка. Когато ви търсят и ви викат името, а вие трябва да отвръщате, гласът ви може да прегракне или от емоция да изчезне съвсем. Тогава идва на помощ свирката, която носите в джоба си. Друг начин е да удряте с дебела пръчка по дънер на дърво – звукът ще послужи за ориентир на спасителите. Най-важното е на всяка цена и по всякакъв начин да им отвърнете.
Правила за безопасност във водата
- Ако вие сте във водата, то и детето ви трябва да е във водата. Ако сте на брега, то и детето ви трябва да е на брега. На плажа детето трябва да бъде с възрастните и точка по въпроса.
- Не трябва да оставяте малките деца да бъдат обгрижвани от по-голямо дете.
- Ако плувате с лодка, на всяка цена поне за детето трябва да има спасителна жилетка – дори да сте плавали сто пъти и да мислите, че няма какво да се случи. Възрастните също трябва да имат спасителни жилетки, за да могат да помогнат на детето в случай на нужда.
- Помнете: потъва се бързо, потъва се мълчаливо. Така, както показват във филмите, човек не потъва. Когато се нагълтате с вода, няма да може да викате. Първото, което човек прави, е да се опита да си поеме въздух и пак да потъне под водата. Всичко става много бързо. И наистина много тихо.
Текст: deti.mail.ru, адаптация: Надя Горанова
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари